top of page

Valgau ir jaunėju. Kodėl VISIEMS svarbu palaikyti stabilų gliukozės kiekį kraujyje?



Gali būti, kad mokslininkai galiausiai atrado jaunystės paslaptį, kuri ne tik nereikalaus išlaidų, bet netgi leis sutaupyti. Pamirškite brangius kremus ir grožio salonų procedūras – jaunatviškumą išlaikyti galite patys, be papildomų išlaidų.


Vienas iš būdų - stabilus gliukozės kiekis kraujyje. Išties tai yra vienas iš svarbiausių elementų, palaikančių sveikatą ilgalaikėje perspektyvoje.


Kodėl tai svarbu?

Mūsų kūnas yra lygiai taip pat tiksliai suderinta sistema, kuri reikalauja tinkamo kuro, kad veiktų sklandžiai. Gliukozė, arba cukrus, yra svarbiausias šios „mašinos“ energijos šaltinis. Išlaikant stabilų gliukozės kiekį kraujyje, užtikriname, kad organizmas galėtų normaliai veikti – tiek energijos teikimo ląstelėms, tiek gyvybinių organų veikimo srityje.


Stabilaus gliukozės kiekio nauda sveikatai


  • Energijos šaltinis. Gliukozė yra pagrindinis energijos šaltinis mūsų kūnui. Išlaikant stabilų gliukozės kiekį, ląstelės gauna pakankamai energijos, kuri yra būtina kasdienei veiklai, mažina nuovargį ir padeda palaikyti aukštą energijos lygį bei gerą savijautą.


  • Smegenų veikla. Smegenys taip pat labai priklauso nuo gliukozės, kad galėtų atlikti savo funkcijas. Stabilus gliukozės kiekis padeda išvengti smegenų „rūko“ ir skatina pažintinius procesus, tokius kaip koncentracija ir reguliari nuotaika.


  • Komplikacijų prevencija. Sveikas gliukozės kiekis sumažina komplikacijų riziką, susijusią su nervų pažeidimais, inkstų ligomis ir širdies bei kraujagyslių problemomis. Tinkamas gliukozės kiekio valdymas apsaugo ne tik nuo trumpalaikių negalavimų, bet ir nuo ilgalaikių sveikatos problemų, kurios gali pasireikšti po daugelio metų.


  • Svorio valdymas. Subalansuotas gliukozės kiekis padeda kontroliuoti apetitą bei sumažina norą užkandžiauti nesveikais produktais, todėl palengvina svorio valdymą ir apsaugo nuo nutukimo sukeliamų sveikatos problemų.


Mėlynosios zonos ir gliukozės svarba ilgaamžiškumui



Ilgaamžiškumo ir puikios sveikatos paslaptis domina mokslininkus, tyrinėjančius Mėlynąsias zonas – pasaulio regionus, kuriuose žmonės natūraliai ilgiau išlaiko sveikatą ir gyvena ilgiau nei vidutinis žmogus. Pasaulio sveikatos organizacija šiuos regionus išskyrė dėl mažesnio kiekio žmonių, kurie serga diabetu ir širdies ligomis. Ten taip pat gyvena daugiau šimtamečių žmonių nei kitur..


Kokia jų paslaptis? Mėlynųjų zonų bendruomenės turi tam tikrų gyvenimo būdo įpročių, kurie prisideda prie ilgaamžiškumo ir geros sveikatos.


Svarbiausi Mėlynųjų zonų gyvensenos principai:


  • Augalinė mityba. Tai nereiškia visiško cukraus atsisakymo, tačiau didesnį dėmesį skiriama maistui, kuris turi žemą glikemijos indeksą ir mažesnį cukraus kiekį. Pavyzdžiui, Viduržemio jūros regione paplitę produktai ar Okinavos salos ankštiniai produktai padeda palaikyti stabilų gliukozės kiekį.


  • Reguliarus fizinis aktyvumas. Mėlynųjų zonų gyventojai nuolat juda – jie kopia į kalvas, šoka ar prižiūri savo sodus. Reguliari fizinė veikla ne tik palaiko stiprų ir sveiką kūną ir , bet ir padeda palaikyti stabilų gliukozės kiekį organizme.


  • Prasmingo gyvenimo jausmas ir džiaugsmas. Daugelis Mėlynųjų zonų gyventojų gyvena su aiškiu gyvenimo tikslu, kuris gali atsirasti per prasmingą darbą, hobius ar dalyvavimą bendruomenės veikloje. Šis prasmingumo jausmas ir džiaugsmas prisideda prie geresnės psichinės sveikatos ir visapusiško gerbūvio.


  • Socialiniai ryšiai. Tvirti socialiniai ryšiai ir stipri bendruomenė taip pat labai svarbūs Mėlynųjų zonų gyventojams. Šie ryšiai suteikia emocinę paramą, reguliuoja „geros savijautos“ hormonus, tokius kaip serotoninas, dopaminas ir oksitocinas. Tyrimai rodo, kad gera psichinė sveikata ir laimė glaudžiai susiję su geresne fizine sveikata bei gliukozės reguliacija.


Palaikant stabilų gliukozės kiekį kraujyje, galima ne tik išvengti staigių energijos kritimų, bet ir žengti tvirtu žingsniu link ilgaamžiškumo bei geresnės gyvenimo kokybės.



Sužinokite plačiau apie gliukozės svarbą, jos matavimo būdus ir kitus su šia tema susijusius patarimus kviečiame į vėlvyuosius pusryčius su dr. Sandrija Čapkauskiene „Inhale“ studijoje jau šį šeštadienį, lapkričio 16 d., 11:00.

bottom of page